Altek Metal, EBRD ve Garanti BBVA finansmanı ile Alüminyum Dökümhane Tesisi Kuruyor.

Altek Metal 18 milyon euroluk EBRD (European Bank of Reconstruction and Development) ve Garanti BBVA ortak yatırım fonu ile Çerkezköy’de yıllık 50,000 ton kapasiteli geri-dönüşümlü alüminyum dökümhane tesisi kuruyor. Bu yatırımın amacı Türkiye’de yüksek kaliteli alüminyum yarı-mamüllerin yerli üretimini ve alüminyum sektöründe çerveye saygılı sürdürülebilir üretimi desteklemektedir.

Türkiye’nin alüminyum sektöründe EBRD‘den şu an aktif olarak tek yatırım alan şirket olarak, Altek Metal bir başarıya daha imza atmış oluyor. Aludur ve Aludur Plus markaları altında Türkiye’deki tek taşlanmış alüminyum döküm plaka üreticisi olan Altek Metal, bu dökümhane yatırımı ile artık kendi slab ve billetlerini üreterek, ithal alüminyum slab bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

‘’Havacılık kalite (AMS) standardına malzeme üretecek bir tesis sahibi olmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye’nin ithalatını azaltacak, ihracatını arttıracak, çevreye saygılı bir dökümhane kurmak ve EBRD’den destek almış olmak bizler için ayrı bir gurur kaynağı oldu.’’ Diye anlatıyor Altek Metal’in CEO’su Candan Karabağlı.

‘’EBRD’nin Altek Metal ile bu projede çalışmayı tercih etmesinin ana sebeplerinden biri projenin Türkiye’nin yeşil ve döngüsel ekonomiye geçişine katkısı olması ve bu yatırım sonucunda şirketin sürdürülebilir üretim yöntemlerini benimseyecek olmasıdır’ diye açıklıyor EBRD Analisti Nisa Koçaş.

Bu dökümhane tesisi ile Altek Metal ürünlerinin özellikle scope 3 karbon ayak izini düşürmeyi ve yerli hurda malzemeyi dönüştürerek ikincil alüminyum slab ve billet (kütükleri) üretmeyi planlıyor. Güneş panelleri ile enerjisinin büyük yüzdesini elde etmeyi hedefleyen bu tesis, mümkün olduğunca düşük bir karbon ayak izi bırakacak şekilde inşa edilmektedir. İlk mamüller 2023 Ocak ayından itibaren satışa başlayacaktır. Mevcut durumda www.aluminyumburada.com üzerinden satılan Aludur ve Aludur Plus, Ocak 2023’ten itibaren ikincil alüminyumdan üretilecektir.

Bu projedeki Altek Metal’in iş ortakları AlmexSistem Teknik ve Bonzet İnşaat’tır.

Paylaşım:

Diğer Yazılar