Çevresel Sürdürülebilirlik

Sürdürebilirlik

Yaklaşımımız

Altek Metal olarak çevreye saygılı üretim yapmanın günümüzüm iş ortamında hayati önem taşıdığını düşünüyoruz. Bu doğrultuda tüm ürünlerimizi mümkün olduğunca düşük karbon ayak izi ile üretmeye gayret göstermekteyiz. Müşterilerimizin hem finansal hem de çevresel sürdürebilirliği Altek Metal için ilk önceliktir.

Başarılarımız

2.000.000 KWh

SOLAR ENERJİ ÜRETİMİ

50.000

YILLIK ENDÜSTRİYEL HURDA’DAN GERİ DÖNÜŞÜMÜ.

İLGİLİ DÖKÜMANLAR

Kurumsal Karbon Karbon Ayak İzi

Ürün Karbon Ayak İzleri

BM Sürdürebilirlik Kalkınma Hedefleri

Altek Metal olarak, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne (BM SDK) uyumlu bir şekilde hareket ediyoruz. Dökümhane yatırımımız ile özellikle 6.ın hedef olan Temiz Su ve Sanitasyon, 12. hedef olan Sorumlu Tüketim ve Üretim ve 9. hedef olan Endüstri, İnovasyon ve Altyapı’yı yılmadan yaptığımız yatırımlarla destekliyoruz. Bu sayede sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlıyoruz.

 • Hedef 6.4 2030’a kadar tüm sektörlerde su kullanım verimliliğini önemli ölçüde artırmak, su kıtlığını gidermek için tatlı suyun sürdürülebilir şekilde çekilmesini ve tedarikini sağlamak ve su kıtlığından muzdarip insan sayısını önemli ölçüde azaltmak

  Yıllık su tüketimimizi hem azaltmak hem de taze su kullanım oranımızı ölçüp düşürerek bu hedefi katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

 • Hedef 9.4 2030 yılına kadar, tüm ülkelerin kendi yetenekleri doğrultusunda harekete geçmesiyle, kaynak kullanımı verimliliğinin artırılması ve temiz ve çevreye duyarlı teknolojilerin ve endüstriyel süreçlerin daha fazla benimsenmesiyle altyapının iyileştirilmesi ve sanayilerin sürdürülebilir hale getirilmesi için yenilenmesi

  Güneş enerjisi ve dökümhane yatırımımız ile şirketimizin alt yapısını güncelliyor, düşük karbonlu bir gelecek için adım atıyoruz. Kapsam 1 2 ve 3 kategorilerinde kurumsal emisyonlarımızı azaltarak 2030 yılına kadar ciddi bir miktarda emisyonlarımızı azaltmayı hedefliyoruz.

 • Hedef 12.2 2030’a kadar doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimini ve verimli kullanımını sağlamak

  Güneş enerjisi ve geri dönüştürülmüş alüminyum malzemelerin üretimine yaptığımız yatırımlar ile ton başı CO2 miktarlarımızı azaltıyoruz. Kapsam 1 2 ve 3 kategorilerinde emisyonlarımızı azaltarak 2030 yılına kadar ciddi bir miktarda emisyonlarımızı azaltmayı hedefliyoruz.

 • Hedef 12.a Gelişmekte olan ülkelerin daha sürdürülebilir tüketim ve üretim kalıplarına doğru ilerlemek için bilimsel ve teknolojik kapasitelerini güçlendirmelerinin desteklenmesi

  2020’den beri fabrikamızın çatısında elektrik üreten solar panellerimiz ile yıllık ortalama 2,000,000 kWh elektrik üreterek kendi ihtiyacımızın %50’sini karşılamaktayız. Bu oranı yeni yatırımlar ile geliştirmekteyiz.

 • Hedef 12.5 2030’a kadar önleme, azaltma, geri dönüştürme ve yeniden kullanma yoluyla atık oluşumunu önemli ölçüde azaltmak

  Yıllık 50.000 ton endüstriyel hurda geri dönüştürme kapasitemiz ile alüminyum sektörünün geri dönüşüm oranına katkıda bulunmaktayız.